Podpora umění a kultury

Nasty Puppies

Kapela/Band - SP/CZ

Kapela  založená Pedrem Ssinosem (bicí) a Georem Halaškou (zpěv a kytara) v  únoru roku 2014 v Brně. V létě téhož roku se ke kapele připojil Španěl  Hugo de Arcos Diaz (sólová kytara) a po shlédnutí našeho prvního  koncertu se ke kapele o několik týdnů později přidal také Lukáš Kyncl  (basová kytara).

Je  těžké přesně definovat náš hudební styl, ale asi nejblíže máme k  hudebním stylům jako Rock / Punk / Rap / Blues. Milujeme hrát na jevišti  a sdílet naši hudbu s přáteli a dalšími lidmi, kteří se na nás přijdou  podívat.  

 

Band  was found by Pedro Ssino (Drums) and George Halaška (Vocals and lead  guitar) in Brno around February 2014. Spaniard Hugo de Arcos Diaz  (Second and solo guitar) joined us in summer same year. Lukas Kyncl seen  our first concert and joined us few weeks later on (bass).

It  would be hard to exactly pin point what music style we play but our best  bet is somewhere around Rock/Punk/Rap/Blues. We love the excitement of  playing on stage and share our music with our friends and all other  people that come to see us or just happened to see us by any means.


http://nastypuppies.cz/

https://www.facebook.com/nastypuppies/

image62