Podpora umění a kultury

Emanuele Ruggiero

Filmař – Itálie (v České republice žije od roku 2013).

 

Nezávislý  režisér, první asistent režie, producent, od roku 2001 novinář,  fotograf, kameraman a editor, který již 20 let působí v zábavním  průmyslu a má rozsáhlé zkušenosti v oblasti výroby televizních formátů,  filmů a filmové produkci.


Je  expert na vizuální obsah marketingu, řízení korporačního videa a  prezentací, reklamu a virální videa pro web a mnoho dalšího. Osvětlující  kameraman pro The Survivors of the Shoah Visual History Foundation  institut Stevna Spielberga. První asistent režie v 90. letech v divadle  Piccolo Teatro v Miláně s Giorgio Strehler a také v jiných italských  filmech. V televizi pracoval jako kameraman a první asistent režie v  produkcích jako Aran, Endemol, Rai tv a dalších.


11  let pracoval v režijním štábu nejznámějšího národního italského TV  seriálu „100 Vetrine“, který byl vysílaný televizí Mediaset TV (32%  sdílení, 5 milionů diváků každý den). 

Jeho  režijní debut krátkého filmu „Never so close“ v roce 2010, získal  několik ocenění na festivalech krátkého filmu nejen v Itálii, ale i v  zahraničí.

 

Freelance  Director, 1st assistant Director, Producer, Journalist since 2001,  Photographer, Cinematographer and Editor working for 20 years in the  Show Biz with great experience in the production of television formats,  movies and film productions. 

Expert in visual  content marketing, directing corporate videos and presentations,  institutionals, advertising and viral videos for the web and much more.  Lighting cameraman for The Survivors of the Shoah Visual History  Foundation Institute by Steven Spielberg. 1st Assistant director in the  90s at the Piccolo Teatro Theatre in Milan with Giorgio Strehler and  also in many italian movies. On television, he worked as cameraman and  an 1st assistant director in productions such as Aran, Endemol, Rai tv  and many others. 

Working 11 years in  the directing crew of the most famous italian national Tv Serial named  "100 Vetrine", broadcasted on Mediaset tv (sharing 32%, 5 millions  people watching tv every day). 
 

His  directorial debut with the short film '' Never so close'' in 2010,  obtaining various participations in Short Film Festivals in Italy and  abroad, winning several awards."

Web

image63