Podpora umění a kultury

Alberto Gedeón Soto

Malíř a sochař/painter and sculptor - Peru

Narodil se v Limě v roce 1976. První výtvarné vzdělání získal v Národní škole Naší Paní z Guadalupe.

Zde také vyhrál výtvarnou soutěž a získal tak  stipendium ke studiu na Akademii výtvarných umění v Peru, kde začal svou  profesionální kariéru 1994-2001. První dva roky se věnoval nejprve  malířství, dále se specializoval na sochařství. Od roku 2002-2004  působil taktéž jako učitel ve škole a Institutu v Limě.

Zobrazuje především naturalismus v celé své podobě.  Maluje na plátno i na dřevo, jak olejovými tak i akrylickými barvami.  Jako sochař opracovává především mramor, veškerý druh kamene a také  dřevo.  Vystavoval jako host v mnoha galeriích v Limě.

V roce 2006 odcestoval do Evropy. Pět let žil na  Tenerife /Kanárské ostrovy/, kde pracoval jako sochař a zanechal spoustu  svých děl. Dále vytvořil několik svých sochařských děl v Belgii, v  Německu /Kolín nad Rýnem/ a v Rumunsku.

Alberto Gedeón Soto působí nyní v České republice /Brno/. V roce 2013 měl zde 1. výstavu v Hotelu Grand.

Born in Lima, 1976. He began his artistic training at  the National School of Our Lady of Guadalupe, where he won a drawing  competition and was awarded an extramural scholarship to study at the  Peruvian National School of Fine Art, undertaking his professional  training there from 1994 to 2001. He dedicated his first two years to  painting, before specialising in sculpture. From 2002 to 2004, taught at  the same school as well as working as an art teacher at a high school  in Lima.

His work is principally naturalistic, in all its  forms. He paints on canvas and wood, in oils and acrylics. As a  sculptor, he specialises mainly in marble, but also works with all kinds  of stone and wood. He has been invited to exhibit his work at numerous  galleries in Lima.

In 2006 he travelled to Europe. He spent five years  living in Tenerife, Canary Islands, where he worked as a sculptor,  producing numerous examples of his work in volcanic rock,  especially piedra chasnera, a volcanic rock specific to the island. He  has also created various works in Belgium, Germany (Cologne) and  Romania.

In 2014, Alberto Gedeon Soto settled in Brno, Czech  Republic, where he continues to work from his studio in Zidenice. He  first exhibition there was at the Grand Hotel Brno in 2013.

http://www.albertogedeonsoto.com

https://www.facebook.com/Albertogedeonscul

image220